Ground force method oktatói képzés
A hétvégén GFM (Ground force method) oktatói képzésen vettem részt. Az új blogból megtudhatod, miket tanultunk a hétvégén, hogy pontosan mi is a GFM, illetve kinek lehet hasznos ez a mozgásforma.
Mi a GFM?
A GFM (Ground force method) egy újabb keletű testedzési forma. Korábban Primal move-ként lehetett hallani róla, de egy ideje már ezen a néven fut. A módszer elsősorban saját testsúlyos edzési rendszert takar, melynek célja az egészséges, biztonságos, játékos testmozgás mely ellensúlyozni kívánja a civilizációs ártalmakat, illetve a fizikai munka, vagy sportolás által okozott egyenlőtlen terhelést.
A GFM egy folyamatosan fejlődő rendszer, ami több más forrásból is merített mozgásanyaga és filozófiája kialakításához. A mozgásanyagot és az elméletet Lakatos Péter rendszerezte, ő alkotta meg a módszert. A GFM mára már több kontinensen és számos országban megtalálható.
A képzést Egyházi Gábor és Egyházi Böbe tartotta, akik vezető oktatók itthon és a rendszer terjesztésében nagy szerepük van. (Róluk korábban is olvashattál már a blogon ITT1 és ITT2.)
A GFM alapelvei
Említettem, hogy a módszer bizonyos alapelvek mentén halad. Ezek közül nézzünk meg pár fontosat!
I. Mozgásminőség
A több mozgás nem feltétlen jobb, a jobb mozgás lesz az, ami jobb!
A mai fitnesziparban gyakori tévhit, hogy minél többet mozog valaki, minden annál jobb lesz. Pedig a mennyiség mellett a mozgás minősége kiemelten fontos lesz, ha valaki profitálni szeretne a sportolás áldásos hatásaiból, vagy ha egy rehabilitációs programot végez.
A megfelelő mozgástartományban végzett minőségi mozgás rengeteg pozitív ingerrel látja el a testet, ami segíti, hogy a jövőben az még hatékonyabban tudjon funkcionálni.
A jól „adagolt” mozgásprogram nem csak a mozgató szervrendszerre, hanem az idegrendszerre is kedvezően fog hatni.
A keresztezett mozgások, a hintázások, mászások és gurulások gyorsan és kedvezően áthangolják az idegrendszert.
II. FMS gyökerek
Az FMS a Funkcionális Mozgásminta Szűrő. Ez egy vizsgálati módszer, mely pár funkcionális teszttel segít felismerni a nagyobb mozgáskorlátozottságokat és aszimmetriákat. Ezek felderítése után a módszer korrekciós gyakorlatokat kínál, így állítja helyre a megfelelő mozgást.
A GFM mozgásanyaga úgy lett összeállítva, hogy végig figyelembe veszi az FMS szemléletét és a GFM gyakorlatok sok esetben FMS korrekciók is.
III. Játék
A rendszer fontos elemét képezik a játékok, ahol önfeledt módon lehet mozogni, miközben fejlődnek a fizikális és gyakran mentális képességek is.
A közhiedelemmel ellentétben nem csak a gyerekek profitálhatnak a játékos tevékenységekből!
Több játékot kipróbáltunk
IV. Vissza a földre!
A GFM nagyon sok talajon végzett feladatot alkalmaz. A mozgásfejlődésünk a talajról indul, azonban sok felnőtt egyszerűen már „elfelejt” a földön mozogni. Emlékszem régen nekem is volt olyan betegem, aki ugyan önállóan járóképes volt, és bár nem volt olyan sérülése, ami ezt konkrétan akadályozta volna, mégis egyedül képtelen volt fölállni a padlóról és nagyon rosszul mozgott ott.
Ezek a gyakorlatok, jók a koordináció fejlesztésére, erősítésre, és a mobilitás javítására is. Nem véletlen, hogy számos testedzési módszer használ hasonlókat (jóga, Movenat, Feldenkrais módszer stb).
Kinek hasznos ez a fajta edzés?
Mindenkinek, aki jobban és hatékonyabban akar mozogni. Átlagembereknek, akik mostanában nem mozogtak és sportolóknak egyaránt hasznos lehet, hiszen a gyakorlatoknak sok esetben több variációja van, így mindenki megtalálhatja az ő képességeihez megfelelőt.
GFE
A képzés második napján sokat foglalkoztunk a Ground force exploration-nal, ami egy meghatározott feladatsor és jól alkalmazható bemelegítéshez, illetve az edzések levezetéséhez.
Előnye, hogy a nagymozgásokat ízületenként lefedi, így azonnali visszajelzést ad a gyakorló mozgásszervi állapotáról is.
A képzés végén Böbével és Gáborral
Záró gondolatok
Hasznosan telt a két nap. Rengeteg feladatot közösen átbeszéltünk, és kipróbáltunk. Volt több GFM edzés is, így belekóstolhattunk, hogy milyenek a GFM órák a Titánbázison.
A tudatosan összeválogatott gyakorlatoknak és játékoknak gyakorlatilag végtelen variációja létezik, így bármelyik edző könnyen színesítheti repertoárját ezekkel.
Üdv: Máté
Találatok: 2629