Az érem két oldala 1. rész — Ballisztikus gyakorlatok
Készült: 2016.február.14.
Amíg valaki nem merült el a kettlebelles mozgások rejtelmeiben, addig könnyen bele lehet kavarodni a gyakorlatokba. Sok furcsa név, ráadásul az angol és magyar megfelelőket gyakorlatilag egyszerre használják. Gyakori tévhit, hogy ezekben semmi pláne nincs, csak súlyzó helyett kettlebell van a kézben… Pedig komplex rendszerről van szó és a gyakorlatok felosztása lefedi a különböző sportképességek fejlesztését. Nézzük meg hogyan!
A teljesítmény érméje
Először, tisztázzuk, hogy ez a felosztás a hardstyle kettlebelles edzésrendszerekre igaz. Ilyen a StrongFirst rendszere, erről már olvashattál korábban.
A fizikális képességeink igen sokrétűek. Ha kicsit leegyszerűsítjük a dolgot, akkor láthatjuk, hogy egymással némileg szembenálló képességekről van szó.
Az egyik oldalt van az erő és teljesítmény (power), a másik oldalon pedig a gyorsaság, az állóképesség és a hajlékonyság.
/Ez tényleg egyszerűsítés, hiszen a képességek kombinációi is léteznek, például a gyorserő, vagy az erőállóképesség, de ettől ez az elv még teljesen igaz és segít megérteni a koncepciót!/
A teljesítmény érméje
A lényeg, hogy az erő a feszítésből (tenzió) ered, míg a gyorsaság, állóképesség, hajlékonyság lazaságot, lazítást igényel. A kettlebelles gyakorlatok felosztása is ezen alapul. Az erőgyakorlatokat maximális feszítettség mellett kell végezni, ezzel szemben a ballisztikus mozgásoknál a feszítés és lazítás folyamatosan váltakozni fog!
Ballisztikus gyakorlatok
Na de miért is kell ez a váltakozó feszítés és lazítás? Azért mert az életben és több sportmozgás során pontosan ezt kell végrehajtani! Gondoljunk csak egy ütésre! Az ütés elején laza karra van szükség, hogy a gyorsaság megfelelő mértékű legyen, viszont a találat pillanatában a sportoló felfeszíti a testét és minden erejét beleadja a mozdulatba. A dobás, a sprintelés mind további példája ennek.
A kettlebelles ballisztikus gyakorlatok rendkívül jól segítenek elsajátítani ezt a képességet.
További előnyök:
- A gyakorlatokat jellemzően magasabb ismétlésszámmal végzik, ami miatt kiváló lehetőséget nyújtanak az állóképesség fejlesztésére
- Gyorsan fel tudja vinni a pulzust, intenzív terhelést biztosít
- Bármilyen intervallum edzésben, köredzésben ideális alkotóelem lehet
- Nem ró nagy terhelést az ízületekre
- A robbanékonyságot is jól fejleszti
- A használt súly mérete itt is növelhető, így erőedzésre és annak kiegészítésére is használható
- Az egész testet megmozgatja, testsúlycsökkentő programok hasznos alkotóeleme lehet
- Kiváló a hát izmainak fejlesztésére és az ülőéletmód káros hatásainak ellensúlyozására
Láthatjuk tehát, hogy a ballisztikus gyakorlatok végzése számtalan előnyt nyújt. Ez a magyarázata elterjedésüknek. A kettlebell alakja ideális a végrehajtáshoz. Egy kézisúlyzóval, vagy rúddal nehézkes, vagy lehetetlen lenne az egyes gyakorlatokat végrehajtani.
A swing (lendítés), clean (felrántás) és a snatch (szakítás) az alap ballisztikus mozdulatok.
A következő részben az érme másik oldalával, az erőgyakorlatokkal folytatjuk!
Máté
Találatok: 5136